Szutrowa
Eskapada #1

09.07.2022

Czarnolas, Rezerwat Krępiec i Puszcza Kozienicka będą celem naszej pierwszej szutrowej wyprawy. 85 kilometrowa trasa powiedzie nas pięknymi szutrami puszczy. A lokalne asfaltowe i gruntowe drogi pokażą nam najładniejsze okolice Czarnolasu.

O eskapadzie:

Gdzie i kiedy

09.07.2022
Garbatka Letnisko przed Dworcem PKP
Start: godz. 10.00
Czas trwania: ok. 5-7 godz.

Trasa

Długość: 85 km
Przewyższenia: ok. 300 m
Nawierzchnia: asfalt, szuter, drogi gruntowe
Tempo: turystyczne (średnia ok. 20 km/h)

Informacje

Dojazd: własny samochodem lub pociągiem (pociąg z Radomia odjazd: 9.07 przyjazd do Garbatki: 9.43)
Zalecany rower: gravel
Każdy jedzie na własną odpowiedzialność.

Opis:

Zapraszam na szutrową eskapadę z Garbatki Letnisko do Rezerwatu Krępiec w Puszczy Kozienickiej oraz Czarnolasu. Z Garbatki Letnisko w pierwszej kolejności polecimy ładnymi szutrami przez Puszczę kozienicką a następnie odwiedzimy rezerwat Krępiec, moim subiektywnym zdaniem najładniejszy w Puszczy Kozienickiej. Jeśli nie byliście tam to muszę Wam powiedzieć że w skali naszej puszczy jest niepowtarzalny bo nie jest to tylko np. piękny starodrzew jak w innych rezerwatach w puszczy. Tu efekt „WOW” robi wąwóz, miejscami głęboki na 20 m, na którego dnie wije się strumień o nazwie – cóż za niespodzianka – Krępiec oraz rzeka Krypianka. Skarpy wąwozu porastają m.in. jawory – drzewa niezbyt często spotykane. W wielu miejscach widać pracę bobrów. Potrafią ściąć duże drzewa. W rezerwacie znaleźć też można nawet 300-letnie dęby czy 160-letnie sosny. Serio, ten rezerwat robi wrażenie. Chwilę odpoczniemy nad zalewem w Garbatce Letnisko.

Z rezerwatu ruszymy w kierunku Czarnolasu. Trasę z rezerwatu do Czarnolasu i  z powrotem wyznaczyłem bocznymi czy wręcz polnymi drogami. Czasami trafi się, jak to na Mazowszu ciężko przejezdny piach, ale za to widoki piękne. Coraz trudniej już dzisiaj zobaczyć stare wierzby na polach czy miedzach a tu jest ich naprawdę dużo. Kapliczki i krzyże przydrożne. Gdzieniegdzie zobaczymy widoki wsi jakie pamiętam z dzieciństwa: piaszczysta droga przez wieś, drewniane płoty, jakiś mostek, staw, łąka, wierzba…

Sam Czarnolas to śliczny dworek w ładnym i zadbanym parku. Idealne miejsce na odpoczynek w trasie. Tak też uczynimy. Dla chętnych możliwe zwiedzanie muzeum, gdzie znajduje się wystawa związana z Janem Kochanowskim.

W drodze powrotnej zatrzymamy się na odpoczynek w pięknie położonej Tawernie Stawiska, gdzie będzie można zakupić coś do jedzenia lub picia.  Następnie powrót do Garbatki.

Szutrowa Eskapada #1